U nás nabízí řada výrobců různé technologie výstavby rodinných domů ze dřeva tzv. dřevostavby. Nabídka je opravdu velká a proto je vhodné mít nějaké poznatky o dřevostavbách.
Proč si vybrat dřevostavbu
Dřevostavba je stavba, jehož hlavní nosnou část tvoří dřevo. Hlavní stavební materiál není vhodné kombinovat a tak u dřevostaveb tvoří dřevo nejen nosnou část, ale často i stropy, stěny, střechu, ale i základy. Obecně lze říct, že dřevostavby jsou stavěny nejčastěji suchým procesem. Ze dřeva můžete postavit opravdu různorodý tvar. Stačí když si seženete šikovného tesaře na stavební práce.
Ze dřeva mohou být postaveny nejen rodinné domy, pergoly, terasy, ale také administrativní budovy a hotely a jiné velké stavby.
Výhody dřevostaveb
- Přírodní materiál - ekologický materiál, recyklovatelný
- rychlá výstavby – hrubou stavbu můžete mít během několika měsíců
- Lze stavět téměř kdykoliv – dřevostavba se staví suchým procesem a tak nejsme zavislí na ročním období
- Vhodný pro alergiky - příjemný a zdravější klima, dřevo dýchá
- Užší stěny a příčky - získáme tak více m2 v interiéru při porovnání se zděným domem
- Nižší celková cena - dřevostavba je často levnější než zděný dům
- Dobré tepelně izolační vlastnosti
- Velká variabilita tvarů
Nevýhody dřevostaveb
- Dřevo je nutné chránit proti škůdcům, houbám a plísním
- Důležité je dobře zpracovat všechny stavební detaily stavby, především ty v kontaktu s vodou - ošetřit nátěry apod.
- Je to hořlavý materiál - neznamená, že může jen tak shořet!
- Špatné akustické vlastnosti
- Nutná větší péče o dům
- Celková hodnota domu při porovnání s domem zděným je při prodeji často nižší
Současné trendy
V současné době je na trhu řada stavebních firem, které nabízejí certifikovaný stavební systém. K dispozici máme stavební systémy rámové, srubové, roubené, skeletové, sendvičové a panelové. Na trhu se čím dál více objevuje technologie two-by-four - jde o kanadskou technologii. Ale také pojmy difúzně otevřený a difúzně uzavřený systém.
Dřevostavby mohou být omítané a tak nepoznáte, že jde o dřevostavbu. Lze kombinovat také omítku a dřevěný obklad, ale také ocelové prvky jako pergoly, přístřešky a jiné. U dřevostaveb můžeme nechat viditelný trámový strop v interiéru a zvýraznit tak strop.
Pro stavbu svépomocí je nejvhodnější bungalov jako dřevostavba. Tesařské práce je však lepší ponechat odborné stavební firmě. Další variantou je nechat si postavit dům na klíč.
Dřevostavba jako nízkoenergetický nebo pasivní dům
Dřevostavba má vynikající tepelně izolační vlastnosti a díky tomu se stavba snadno dostane mezi nízkoenergetické stavby. Dřevěné stavby se rychle vytopí a akumulované teplo předávají do interiéru. Stěny mohou mít velmi dobré hodnoty součinitele prostupu tepla při zachování subtilní obvodové konstrukce. Dostatečným zateplením, správným výběrem oken a technologickými prostředky lze mít dům i pasivní.